harfenistka Zbyňka Šolcová
Home Životopis Koncerty Galerie Múza Diskografie Ukázky Reference Nabídka Poezie Fotografie Kontakt

Vítejte na webových stránkách harfistky Zbyňky Šolcové

Počet návštěvníků stránek od 5.5.2015 je

Nejbližší koncerty:

Vánoční koncert v Úvalech

V pátek 3.12.2021 již tradičně vystoupí Zbyňka Šolcová s triem Musica dolce vita od 18:00 v sále domu s pečovatelskou službou v Úvalech. Na programu koncertu jsou tradiční vánoční melodie a skladby slavných českých mistrů. Koncert je průřezem hudby od nejstarších sbírek 14. a 15. stol. (Jistebnický kancionál), přes první umělé adventní písně (Adam Michna z Otradovic) ke skladbám nejznámějších barokních, klasicistních a romantických skladatelů až po klasické české koledy. Koncert jistě přispěje k navození té správné vánoční atmosféry.

Stalo se ...

Advent z děl českých mistrů v Hostivicích

Ve čtvrtek 2.12.2021 vystoupila Zbyňka Šolcová s triem Musica dolce vita od 19:00 v sále zámku v Hostivicích s programem "Advent z děl českých mistrů", ve kterém si návštěvníci koncertu poslechli tradiční vánoční melodie a skladby vybrané z repertoáru známých českých mistrů. Koncert provádí posluchače hudbou z nejstarších sbírek 14. a 15. stol. (Jistebnický kancionál), přes první umělé adventní písně (Adam Michna z Otradovic) ke skladbám nejznámějších barokních, klasicistních a romantických skladatelů až po klasické české koledy. Koncert v krásně vyzdobených prostorách zámku tak přispěl k navození klidné vánoční atmosféry.

Adventní kalndář s Musica dolce vita v Praze Lhotce

Ve středu 1.12.2021 vystoupí Zbyňka Šolcová s triem Musica dolce vita od 14:00 v kostele Panny Marie královny míru v Praze 4 - Lhotce s programem "Adventní kalendář", ve kterém návštěvníci koncertu uslyší tradiční vánoční melodie a skladby z děl světových i českých mistrů. Koncert je sestaven z 24 skladeb (na každý předvánoční prosincový den jedné) a je průřezem hudby od nejstarších sbírek 14. a 15. stol. (Jistebnický kancionál), přes první umělé adventní písně (Adam Michna z Otradovic) ke skladbám nejznámějších barokních, klasicistních a romantických skladatelů až po klasické české koledy. Koncert jistě přispěje k navození té správné vánoční atmosféry.

Dopisy Olze v Litoměřicích

V pondělí 22.11.2021 vystoupí Zbyňka Šolcová s barytonistou Vladimírem Chmelo a známou českou herečkou a dabérkou paní Valérií Zawadskou od 19:00 v sále kulturního centra Hrad v Litoměřicích v komponovaném vzpomínkovém pořadu Dopisy Olze. Ze stejnojmenné knihy Václava Havla, která je sbírkou dopisů psaných z komunistického vězení v době totality, v průběhu večera četla vybrané pasáže paní Valérie Zawadská. Pestrá koláž čtení a klasické hudby známých českých i světových autorů, ke kterým patří Georg Friedrich Händel, Domenico Scarlatti, Giuseppe Giordani, Michal Müller, Antonín Dvořák a Bedřich Smetana resp. Hanuš Trneček, je věnována vzpomínce na Sametovou revoluci i období komunistické nesvobody. Projekt je věnován 85. výročí narození českého dramatika, esejisty, disidenta, kritika komunistického režimu a zejména posledního prezidenta Československa a 1. prezidenta České republiky – Václava Havla.Lístky do památníku v Hořicích

Ve středu 27.10.2021 vystoupila Zbyňka Šolcová s triem Musca dolce vita od 19:30 hodin v sále radnice v Hořicích v pořadu s názvem "Lístky do památníku".
Také máte doma svůj nebo babiččin památníček plný vzpomínek? Trio Musica dolce vita přináší pořad Lístky do památníku, program plný hudby našich klasiků počínaje Františkem Škroupem, Bedřichem Smetanou či Antonínem Dvořákem. Kromě skvostů české hudby, ke kterým bezesporu patří Smetanova Vltava v úpravě pro harfu Hanuše Trnečka nebo Luisina polka, Dvořákova Humoreska, či známý Valčík D Dur, si vyslechnete i Folprechtovu Malou svitu ve starém slohu, Blodkovo Andante cantabile, písně Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů.

PROGRAM KONCERTU:
Vilém BLODEK - Andante cantabile
František ŠKROUP - Děvy slovanské
Bedřich SMETANA - Lístek do památníku
Ukolébavky Vendulčiny z opery Hubička
Luisina polka
Fantazie Vltava pro harfu sólo
Antonín DVOŘÁK - Žalo dievča, žalo trávu
Valčík D dur
Lístek do památníku (harfa sólo)
Humoreska
Bohuslav MARTINŮ - Nový špalíček (Zvědavá dievča, Veselá dievča)
Milada ČERVENKOVÁ - Pták, který provokoval
Leoš JANÁČEK - Moravská lidová poezie v písních (výběr)

Musica dolce vita v Čelákovicích - Podzimní galakoncert

Ve středu 20.11.2021 vystoupila Zbyňka Šolcová s triem Musca dolce vita od 18:00 v síni Jana Zacha v Čelákovicích v Podzimním galakoncertu.
Program večera:
Antonio VIVALDI Podzim ze Čtvero ročních dob
Árie z oratoria Juditha triumhans
Jean Baptist CARDON Rondo ze sonáty f moll pro harfu
Marin MARAIS Le Basque
Giovanni PAISIELLO Arietta „Nel cor piú non mi sento“
Johann Sebastian BACH Menuet a Badinerie ze svity h moll W.
Amadeus MOZART Árie „Komm, liebe Zither“ KV 367
Fryderyk CHOPIN Variace na Rossiniho téma
Camille SAINT-SAENS Labuť pro harfu sólo
Claude DEBUSSY Syrinx pro flétnu sólo
Maurice RAVEL Quel galant m´est comparable Deborah
HENSON - CONANT Baroque flamenco
Cecile CHAMINADE Concertino
Pauline VIARDOT La barque de l’amour

Program "Dopisy Olze" ve Valašském Meziříčí

V pátek 1.10.2021 vystoupila Zbyňka Šolcová s mezzosopranistkou Evou Garajovou a známou českou herečkou a dabérkou paní Valérií Zawadskou od 19:00 v sále Kulturního zařízení města Valašské Meziříčí v komponovaném vzpomínkovém pořadu Dopisy Olze. Ze stejnojmenné knihy Václava Havla, která je sbírkou dopisů psaných z komunistického vězení v době totality, v průběhu večera četla vybrané pasáže paní Valérie Zawadská. Pestrá koláž čtení a klasické hudby známých českých i světových autorů, ke kterým patří Georg Friedrich Händel, Domenico Scarlatti, Giuseppe Giordani, Michal Müller, Antonín Dvořák a Bedřich Smetana resp. Hanuš Trneček, je věnována vzpomínce na Sametovou revoluci i období komunistické nesvobody. Projekt je věnován 85. výročí narození českého dramatika, esejisty, disidenta, kritika komunistického režimu a zejména posledního prezidenta Československa a 1. prezidenta České republiky – Václava Havla.Lístky do památníku v Bílině

Ve čtvrtek 23.9.2021 vystoupila Zbyňka Šolcová s triem Musca dolce vita od 19:00 hodin ve výstavní síni U kostela v Bílině v pořadu s názvem "Lístky do památníku". Také máte doma svůj nebo babiččin památníček plný vzpomínek? Trio Musica dolce vita přináší pořad Lístky do památníku, program plný hudby našich klasiků počínaje Františkem Škroupem, Bedřichem Smetanou či Antonínem Dvořákem. Kromě skvostů české hudby, ke kterým bezesporu patří Smetanova Vltava v úpravě pro harfu Hanuše Trnečka nebo Luisina polka, Dvořákova Humoreska, či známý Valčík D Dur, si vyslechnete i Folprechtovu Malou svitu ve starém slohu, Blodkovo Andante cantabile, písně Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů."Písně beze slov" v Brandýce nad Labem

V pátek 19.9.2021 zahraje Zbyňka Šolcová s triem Musica dolce vita od 19:30 v židovské synagoze v Brandýse nad Labem s programem "Písně beze slov", který přináší velmi působivou koláž složenou ze skladeb hudebních skladatelů židovského původu a dále děl slavných skladatelů psaných na hebrejské motivy (Sefardské písně, Giuseppe Verdi, Felix Mendelssohn Bartholdy, Fanny Mendelssohn Hensel, Ernest Bloch, Elias Parish-Alvars, Maurice Ravel, Yen Barabas, Pauline Viardot, Paul Ben-Haim, Leo Delibes). Název programu je odvozen od skladby izraelského skladatele Paula Ben-Haima, která je typickou ukázkou nádherné židovské melodiky a charakteristické harmonie.

Mottem celého programu je báseň Zbyňky Šolcové

CO BYCH CHTĚLA

Chtěla bych napsat báseň,
která by hnula světem,
která by vrátila úsměv na tvář
všem nešťastným a smutným dětem,
která by všechnu zlobu světa
proměnila v chmýří babího léta.
Bojím se válek a tiše zírám,
kolik vás padlo za oběť
vašim bludným vírám!
Nehledám sílu. Hledám lásku!
Chci věřit dál, že lepší dny se blíží.
Šeptám : Prosím, milujme se!
Kdo miluje, ten přece neublíží.
Duo Šolcová - Adamus v Říčanech - "Královská harfa a kouzlo hoboje"

V sobotu 28.8.2021 vystoupila Zbyňka Šolcová v duu se známým českým hobojistou Janem Adamusem od 19:00 v kulturním domě v Říčanech. Koncert s názvem "Královská harfa a kouzlo hoboje" je sestaven jak ze skladeb pro harfu a hoboj, tak pro sólovou harfu.
V průběhu večera zazněly skladby Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Hanuše Trnečka, Jana Ladislava Dusíka, Johana Sebastiana Bacha, George Friedricha Händela, Wolfganga Amadea Mozarta, Claude Debussyho, Jeana-Baptista Cardona, Marcela Tourniera, Leonarda Vinci nebo Roberta Schumanna.Duo Šolcová - Adamus ve Svatem Janu nad Malší

Ve středu 25.8.2021 vystoupla Zbyňka Šolcová v duu se známým českým hobojistou Janem Adamusem od 18:00 v kostele ve Sv. Jan nad Malší. Koncert s názvem "Královská harfa a kouzlo hoboje" je sestaven jak ze skladeb pro harfu a hoboj, tak pro sólovou harfu.
V průběhu večera zazní skladby Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Hanuše Trnečka, Jana Ladislava Dusíka, Johana Sebastiana Bacha, George Friedricha Händela, Wolfganga Amadea Mozarta, Claude Debussyho, Jeana-Baptista Cardona, Marcela Tourniera, Leonarda Vinci nebo Roberta Schumanna.

Program "Dopisy Olze" - zámek Bludov

V pátek 16.7.2020 vystoupila Zbyňka Šolcová s mezzosopranistkou Evou Garajovou a známou českou herečkou a dabérkou paní Valérií Zawadskou od 19:00 v sále zámku v Mornstein-Zierotin Bludov v komponovaném vzpomínkovém pořadu Dopisy Olze. Ze stejnojmenné knihy Václava Havla, která je sbírkou dopisů psaných z komunistického vězení v době totality, v průběhu večera četla vybrané pasáže paní Valérie Zawadská. Pestrá koláž čtení a klasické hudby známých českých i světových autorů, ke kterým patří Georg Friedrich Händel, Domenico Scarlatti, Giuseppe Giordani, Michal Müller, Antonín Dvořák a Bedřich Smetana resp. Hanuš Trneček, je věnována vzpomínce na Sametovou revoluci i období komunistické nesvobody. Koncert byl uveden v rámci hudebního festivalu Klášterní hudební slavnosti. Na stránkách je možné si prohlédnout fotogalerii z koncertu.Musica dolce vita v Zastávce u Rosic - Galakoncert 15. let s vámi

V sobotu 26.6.2021 vystoupila Zbyňka Šolcová s triem Musca dolce vita od 18:00 v Zastávce u Rosic v komponovaném galakoncertu s názvem "15. let s vámi", který byl sestaven z toho nejlepšího, co ve stovkách koncertů v České republice i v zahraničí svým posluchačům trio v uplynulých patnácti letech nabídlo. Zazní skladby takových autorů, jakými jsou:
Antonio Vivaldi, Georg Friedrich Händel, Johan Sebastian Bach, Marin Marais, Maurice Ravel, Giovanni Paisiello, Fryderik Chopin, Hektor Berlioz, Jean-Baptiste Cardon, Camille Saint-Saëns, Claude Debussy, Leo Delibes, Cecile Chaminade, Zbyňka Šolcová Pauline Viardot. Příjemné cestování časem zprostředkovaly skladby od baroka po současnou tvorbu, kterou zastoupovala skladba "Milování v dešti" komponovaná a současně interpretovaná zakládající členkou tria Zbyňkou Šolcovou. Hudební část večera zpestřila i recitace básní Zbyňky Šolcové ze sbírky "City a pocity"Přátelské setkání v Kolowratu - PEN Klub

Ve čtvrtek 24.6.2021 vystoupila Zbyňka Šolcová od 17:00 v českém centru mezinárodního PEN Klubu v pořadu Alenky Vávrové: Přátelské setkání v Kolowratu. Součástí programu byla i prezentace uměleckého videoklipu s básní Alenky Vávrové "Je to tak a ne jinak", který je poctou Haně Maciuchové.Duo Šolcová - Adamus v Neukirchen beim Heiligen Blut

Ve středu 2.6.2021 vystoupila Zbyňka Šolcová v duu se známým českým hobojistou Janem Adamusem od 19:30 na dvoře zámku v německém Neukirchen beim Heiligen Blut. Koncert s názvem "Königliche Harfe und Zauber der Oboe" je sestaven jak ze skladeb pro harfu a hoboj, tak pro sólovou harfu.
V průběhu večera zazněly skladby Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Hanuše Trnečka, Jana Ladislava Dusíka, Johana Sebastiana Bacha, George Friedricha Händela, Wolfganga Amadea Mozarta, Claude Debussyho, Jeana-Baptista Cardona, Marcela Tourniera, Leonarda Vinci nebo Roberta Schumanna.

Koncert se konal v rámci pravidelných středečních akcí "Kultur im Schloss" a měl velmi pozitivní ohlas i v místním tisku.

Sólový koncert - Noc kostelů v Kutné Hoře

V pátek 28.5.2021 vystoupila Zbyňka Šolcová v prvním pokoronavirovém koncertu za účasti publika v programu "Noc kostelů" v kostele Svatého Jana Nepomuckého v Kutné Hoře. V rámci komorního koncertu zazněly skladby českých i světových mistrů ( Antonín Dvořák, Vadim Petrov, Camille Saint-Saëns, Giovanni Battista Pescetti nebo Johan Sebastian Bach), které jsou buď přímo složené nebo upravené pro sólovou koncertní harfu.
Aby bylo možné i v rámci protipandemických opatření zpřístupnit kulturní zážitek všem zájemcům, konal se dvojkoncert od 19:00 hod a od 21:00 hod I při omezené kapacitě počet posluchačů překročil dvě stovky. Organizátoři i účastníci obou koncertů připravili nádhernou atmosféru, která ještě umocnila krásu kostela. V průběhu večera se posluchači mohli seznámit i s vlastní skladbou interpretky z připravovaného autorského alba, sestaveného výhradně z děl komponovaných Zbyňkou Šolcovou.

Přímý přenos koncertu "Krásy mistrů tří staletí" Zbyňka Šolcová a Duo ECO

V neděli 25.4.2021 vystoupila Zbyňka Šolcová s houslistkami Evou Franců a Pavlou Roubíčkovou Franců (Duo Eco) od 11:30 v kostele svatého Václava na Zderaze na Praze 2. Koncert se konal on-line streamovaným přenosem s vyloučením veřejnosti. Záznam koncertu můžete shlédnout na linku https://www.facebook.com/Zderaz

V průběhu koncertu zazněly skladby známých světových mistrů, ke kterým patří např. Jean-Baptiste Cardon, Camille Saint-Saëns, Johan Sebastian Bach, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Antonio Vivaldi, Jean-Philippe_Rameau, Dmitrij Šostakovič nebo známý skladatel filmové hudby John Towner WilliamsHudba v čase pandemie

Vážení a milí příznivci harfové hudby, v souvislosti s opatřeními v době koronavirové pandemie bylo v roce 2020 zrušeno 59 koncertů, řada dalších nebyla vůbec naplánována a i všechny plánované koncerty v roce 2021 se až do odvolání ruší. O všech změnách a znovuobnovení činnosti Vás budu průběžně informovat. Aktuální situaci o zrušených a dosud plánovaných koncertech si můžete prohlédnout na stránce "Koncerty". Zatím Vám přeji hodně zdraví a těším se s Vámi opět naviděnou na některém z koncertů v lepších časech.

V době, kdy se nemůžeme osobně potkávat v koncertních síních, Vám nabízím alespoň "virtuální koncert" ve formě poslechu plné verze níže uvedených skladeb.

01 - I. Liberamente - Preludium - italský anonym
02 - II. Balletto - italský anonym
03 - III. Pastorale - italský anonym
04 - IV. Gagliarda - italský anonym
05 - Sarabanda - Johan Sebastian Bach (1685-1750)
06 - Chaconne - Auguste Durand (1830-1909)
07 - Passacaglia - George Frideric Händel (1685-1759)
08 - La Source (Etude Op. 44) - Alphonse Hasselmans (1845-1912)
09 - Pavana za mrtvou infantku - Joseph-Maurice Ravel (1875-1937)
10 - II Papagallo Op. 85 Souvenir de Naples - Elias Parish-Alvars (1808-1849)
11 - Etude au matin - Marcel Lucien Tournier (1879-1951)
12 - Tango - Carlos Salzedo (1885-1961)
Vaše Zbyňka Šolcová

Duo Adamus - Šolcová na zámku ve Vlašimi


V pondělí 28.9.2020 vystoupila Zbyňka Šolcová s hobojistou Janem Adamusem v sále Muzea Podblanicka od 17:00 na zámku ve Vlašimi. V průběhu večera zazněly sladby známých českých i světových autorů, ke kterým patří Antonín Dvořák, Bedřich Smetana, Hanuš Trneček, Jan Ladislav Dusík, Johan Sebastian Bach, Georg Friedrich Händel, Wolfgang Amadeus Mozart, Claude Debussy, Jean-Baptiste Cardon, Marcel Tournier, Leonardo Vinci nebo Robert Schumann.Zbyňka Šolcová a Duo ECO v Dobřichovicích

V neděli 20.9.2020 vystoupila Zbyňka Šolcová s houslistkami Evou Franců a Pavlou Roubíčkovou Franců (Duo Eco) od 17:00 v Karlickém kostele svatého Martina a svatého Prokopa. Program koncertu byl sestaven ze skladem známých světových autorů, ke kterým patří: Johann Pachelbel, Antonio Vivaldi, John Williams, Johan Sebastian Bach, Camille Saint-Saëns, Jean-Baptiste Cardon, Wolfgang Amadeus Mozart, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Jean Philippe Rameau nebo Dmitrij Šostakovič. Jediným českým zástupcem v programu byl současný autor Jan Vrkoč se skladbou Podzimní fantazie. Záznam koncertu si můžete poslechnou na YoutubeProgram "Dopisy Olze" v zámku Jaroměřice nad Rokytnou

V pondělí 14.9.2020 vystoupila Zbyňka Šolcová s mezzosopranistkou Evou Garajovou a známou českou herečkou a dabérkou paní Valérií Zawadskou od 19:30 v sále zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou v komponovaném vzpomínkovém pořadu Dopisy Olze. Ze stejnojmenné knihy Václava Havla, která je sbírkou dopisů psaných z komunistického vězení v době totality, v průběhu večera četla vybrané pasáže paní Valérie Zawadská. Pestrá koláž čtení a klasické hudby známých českých i světových autorů, ke kterým patří Georg Friedrich Händel, Domenico Scarlatti, Giuseppe Giordani, Michal Müller, Antonín Dvořák a Bedřich Smetana resp. Hanuš Trneček, je věnována vzpomínce na Sametovou revoluci i období komunistické nesvobody. Koncert byl uveden v rámci mezinárodního hudebního festivalu Petra DvorskéhoMaránská pouť - Musica dolce vita v České Skalici

V pátek 4.9.2020 vystoupila Zbyňka Šolcová s triem Musica dolce vita od 19:00 v kapli Narození Pany Marie v České Kamenici. V průběhu večera zazněly skladby světových autorů, ke kterým patří Antonio Vivaldi, Marin Marais, Wolfgang Amadeus Mozart, Jean-Baptiste Cardon, Ernst Theodor Wilhelm Hoffmann, Fryderik Chopin, Johan Sebastian Bach, Georg Friedrich Händel, Franz Schubert nebo César Franck. Program koncertu je speciálně připraven pro slavnostní zahájení Mariánské pouti.

Letní nokturno - Musica dolce vita v Poděbradech

V sobotu 27.6.2020 vystoupila Zbyňka Šolcová s triem Musica dolce vita od 19:00 hod v prostorách Atria Letní Lázně v Poděbradech s programem Letní nokturno, který byl sestaven ze skladeb známých světových autorů. V průběhu večera zazněly skladby:
Antonio VIVALDI (1678 – 1741) - „Si fulgida per te“ árie z oratoria Juditha triumphans
Antonio VIVALDI (1678 – 1741) Léto (Tempo impetuoso) z cyklu Čtvero ročních dob
Georg Friedrich HÄNDEL (1685 – 1759) - Passacaglia pro harfu sólo
Georg Friedrich HÄNDEL (1685 – 1759) - Árie ,Ach, mio cor“ z opery Alcina
Johann Sebastian BACH (1685 - 1750) - Menuet a Badinerie ze svity h moll
Giovanni PAISIELLO (1740 – 1816) - Arietta „Nel cor piú non mi sento“
Wolfgang Amadeus MOZART (1756 – 1791) - Rondo pro flétnu a harfu
Wolfgang Amadeus MOZART (1756 – 1791) - „Komm, liebe Zither“ KV 367
Fryderyk CHOPIN (1810 – 1849) - Variace na Rossiniho téma
Franz SCHUBERT (1797 – 1828) - Zastaveníčko
Claude DEBUSSY (1862 – 1918) - Syrinx pro sólovou flétnu
Zbyňka ŠOLCOVÁ (1967) - Láska v dešti (harfa sólo)
Cecile CHAMINADE (1857-1944) - Concertino
Pauline VIARDOT (1821 – 1910) - La barque de l’amour

Mezzosopranistka Daniela Demuthová prokládala jednotlivé skladby básněmi Zbyňky Šolcové z její sbírky "City a pocity"

Jarní galakoncert tria Musica dolce vita ve Františkových lázních

V pátek 5.6.2020 vystoupila Zbyňka Šolcová od 19:30 s triem Musica dolce vita v sále Císařských lázní ve Františkových lázních. Komponovaný pořad hudby a poezie s názvem Jarní galakoncert byl sestaven ze skladeb známých českých i světových autorů, ke kterým patří:
Antonio Vivaldi,
Marin Marais,
Camille Saint-Saëns,
Wolfgang Amadeus Mozart,
Jean-Baptiste Cardon,
Giovanni Battista Pergolesi,
Maurice Ravel,
Felix Mendelssohn-Bartholdy,
Ernst Theodor Wilhelm Hoffmann,
Claude Debussy,
Cecile Chaminade,
nebo Pauline Viardot.
Příjemné cestování časem zprostředkovaly skladby od baroka po současnou tvorbu. Hudební část večera již tradičně zpestřila i recitace básní Zbyňky Šolcové ze sbírky "City a pocity"

Dymokury - nový koncertní program pro sólovou harfu „Jak krásný je svět“

po třech měsících, kdy z důvodu koronavirové krize nebylo možné koncertovat, připravila harfistka Zbyňka Šolcová nový program klasické hudby pro sólovou harfu, okořeněný v úvodu známou písní „What a wonderful World“.

„Jak krásný je svět“ je program, který má posluchače potěšit nejen známými díly Bedřicha Smetany (Vltava), Antonína Dvořáka (Largo z Novosvětské symfonie), Camille Saint-Saënse (Labuť) a dalšími, ale i virtuózními skladbami harfového repertoáru a ukázkou autorské tvorby interpretky.

Premiéra nového koncertního pořadu se uskutečnila v pátek 12.6.2020 od 18:00 v kostele Zvěstování Panny Marie v Dymokurech v rámci akce "Noc kostelů. Jednalo se zároveň o první sólový koncert od vyhlášení nouzového stavu a ukončení kulturních akcí v naší republice.Galakoncert v Trmicích

V úterý 10.3.2020 vystoupila Zbyňka Šolcová od 19:00 s triem Musica dolce vita na zámku v Trmicích. Koncert se konal v rámci hudebního cyklu "Koncerty na zámku". Komponovaný pořad hudby a poezie s názvem Galakoncert 15 let s vámi je sestaven z toho nejlepšího, co ve stovkách koncertů v České republice i v zahraničí svým posluchačům trio v uplynulých patnácti letech nabídlo. V rámci večera zazněly skladby takových autorů, jakými jsou:
Antonio Vivaldi, Marin Marais, Giovanni Paisiello, Fryderik Chopin, Hektor Berlioz, Jules Massenet, Camille Saint-Saëns, Claude Debussy, Leo Delibes, Cecile Chaminade, Zbyňka Šolcová Pauline Viardot. Příjemné cestování časem zprostředkovaly skladby od baroka po současnou tvorbu, která byla zastoupena skladbou "Láska v dešti" komponovanou a současně interpretovanou zakládající členkou tria Zbyňkou Šolcovou. Hudební část večera již tradičně zpestřila i recitace básní Zbyňky Šolcové ze sbírky "City a pocity"

Československý harfový duet v Bastřici pod Pernštejnem

V úterý 11.2.2020 vystoupila Zbyňka Šolcová v Česko-slovenském duu s harfistkou Katarínou Ševčíkovou od 19:00 v malém sále Kulturního domu v
Bystřici pod Pernštejnem. V rámci večera zazněly skladby českých i světových autorů v úpravě pro dvě harfy i harfu sólo. Koncert pořádal Klub přátel Hudby v Bystřici pod Pernštejnem.Novoroční galakoncert v Polici nad Metují

Ve středu 8.1.2020 vystoupí Zbyňka Šolcová s triem Musica dolce vita v sále Kolárova divadla v Polici nad Metují. Na programu večera, jehož začátek je v 19:00 hod, je Novoroční galakoncert sestavený z děl slavných světových i českých mistrů, ke kterým patří Johann Christoph Pachelbel, Johan Sebastian Bach, Georg Philipp Telemann, Jean-Baptiste Cardon, Marin Marais, František Benda, Jan Ladislav Dusík nebo Adam Václav Michna z Otradovic. V roce 2020 slaví trio Musica dolce vita 15 let na hudební scéně a program koncertu je sestaven z nejúspěšnějších skladeb za toto období."Tříkrálový koncert a tři královny" ve Františkových Lázních

V pondělí 6.1.2020 vystoupila Zbyňka Šolcová s triem Musca dolce vita od 19:30 v koncertním sále Císařských lázní ve Františkových Lázních v pořadu s názvem "Tříkrálový koncert v podání tří královen". V první části koncertu zazněly skladby slavných evropských skladatelů, ke kterým patří Johann Pachelbel, Georg Philipp Telemann, Antonio Vivaldi, Georg Friedrich Händel, Marin Marais nebo Jean-Baptiste Cardon. Druhá část koncertního programu byla sestavena ze skladeb českých mistrů zastoupených Františkem Bendou, Janem Ladislavem Dusíkem nebo Adamem Václavem Michnou z Otradovic. Trio Musica dolce vita je již po dlouhá léta stálicí na kulturní scéně Františkových Lázní a i v letošním roce speciálně k této příležitosti sestaveným programem přispěl k pohodě a sváteční náladě tříkrálového večera.

Lístky do památníku v Jílovém u Děčína

V neděli 5.1.2020 vystoupila Zbyňka Šolcová s triem Musca dolce vita od 17:00 v hlavním sále zámku v Jílovém u Děčína v pořadu s názvem "Lístky do památníku". Také máte doma svůj nebo babiččin památníček plný vzpomínek? Trio Musica dolce vita přináší pořad Lístky do památníku, program plný hudby našich klasiků počínaje Františkem Škroupem, Bedřichem Smetanou či Antonínem Dvořákem. Kromě skvostů české hudby, ke kterým bezesporu patří Smetanova Vltava v úpravě pro harfu Hanuše Trnečka nebo Luisina polka, Dvořákova Humoreska, či známý Valčík D Dur, si vyslechnete i Folprechtovu Malou svitu ve starém slohu, Blodkovo Andante cantabile, písně Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů.PŘEJI VŠEM KRÁSNÝ NOVÝ ROK 2020Vánoční koncert v Opočnici

V sobotu 28.12.2019 vystoupila Zbyňka Šolcová se sopranistkou Janou Heryánovou-Ryklovou od 16:00 hod v kostele Sv. Cyryla a Metoděje v Opočnici. Program koncertu byl sestaven ze skladeb známých českých i světových autorů pro sólovou harfu i pro soprán a harfu, ke kterým patří Edvard Hagerup Grieg, Adolph Adam, Antonín Dvořák, Franz Schubert, Jakub Jan Ryba, Giulio Caccini, Pietro Mascagni, Wolfgang Amadeus Mozart nebo Giacomo Puccini.Adventní koncert v Sezemicích

V neděli 22.12.2019 vystoupila Zbyňka Šolcová s triem Musica dolce vita od 17:00 v sále radnice v Sezemicích. První část "Vánočního koncertu" byla zaměřena na skladby evropských velikánů, ke kterým patří Antonio Vivaldi, Giovanni Battista Bassani, Jean-Baptiste Cardon, Marin Marais, Georg Friedrich Händel, Marcel Grandjany, Sergei Bortkiewicz, Před přestávkou zazněla směs evropských koled v úpravě Jaroslava Krčka.
Druhá část koncertu byla zaměřena na hudbu slavných českých mistrů Františka Antonína Rösslera (Francesco Rosseti), Josefa Antonína Sehlinga Jana Ladiskava Dusíka nebo Adama Václava Michny z Otradovic. Závěr koncertu byl již zaměřen na vánoční písně z barokních kancionálů i známé české koledy opět v úpravě Jaroslava Krčka.

Vánoční sólo harfa na zámku v Zálužanech

V pátek 20.12.2019 vystoupila Zbyňka Šolcová od 17:00 v hudebním salónku rokokového zámku v Zálužanech. Koncert pořádala paní Blanka Milfait, jejíž snahou je obnovení tradice hudebních pořadů v prostorách zámku s dlouholetou historií. Program koncertu byl sestaven ze slavných skladeb českých i evropských autorů komponovaných nebo upravených pro sólovou harfu. V příjemném, komorním prostředí zazněly skladby Georga Friedricha Händela, Johana Sebastiana Bacha, Jana Ladiskava Dusíka, Bedřicha Smetany, Benjamina Brittena, Marcela Tourniera, Marcela Grandjanyho, Felix Mendelssohna-Bartholdyho, Adolpha Adama nebo Adama Václava Michny z Otradovic. Ke starším skladbám patřily renesanční tance anonymů 17. století ale i tradiční evropské koledy v úpravě pro sólovou harfu. Tóny královského nástroje v prostorách romantického zámku i milé přijetí všech návštěvníků rodinou Milfait navodilo atmosféru blížících se vánočních svátků.

Vánoční galakoncert v Kolíně

V pondělí 16.12.2019 vystoupila Zbyňka Šolcová s triem Musica dolce vita od 19:00 v sále podnikatelského inkubátoru CEROP v areálu zámku v Kolíně s programem "Vánoční galakoncert". Jedná se o dvanáctý koncert již 55. cyklu Klubu přátel hudby, který se tradičně konal za podpory města Kolín a nadace Českého hudebního fondu.
První část koncertu byla zaměřena na skladby evropských velikánů, ke kterým patří Johan Sebastian Bach, Jean-Baptiste Cardon, Giovanni Battista Bassani nebo Marin Marais. Před přestávkou zazněla směs evropských koled v úpravě Jaroslava Krčka.
Druhá část koncertu byla již zaměřena na hudbu slavných českých mistrů Františka Bendy, Jakuba Jana Ryby, Jana Ladiskava Dusíka, Adama Václava Michny z Otradovic, vánoční písně z barokních kancionálů i známé české koledy opět v úpravě Jaroslava Krčka.

Adventní kalendář v Poběžovicích

V neděli 15.12.2019 vystoupila Zbyňka Šolcová s triem Musica dolce vita od 18:00 v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Poběžovicích s programem "Adventní kalendář", ve kterém měli návštěvníci zaplněného kostela možnost slyšet tradiční vánoční melodie a skladby z děl světových i českých mistrů, jakými jsou Jakub Jan Ryba nebo Adam Václav Michna z Otradovic. Koncert je sestaven z 24 skladeb (na každý předvánoční prosincový den jedné) a je průřezem hudby od nejstarších sbírek 14. a 15. stol. (Jistebnický kancionál), přes první umělé adventní písně (Adam Michna z Otradovic) ke skladbám nejznámějších barokních, klasicistních a romantických skladatelů až po klasické české koledy. Koncert jistě přispěl k navození té správné vánoční atmosféry.

Vánoční koncert ELYSIUM v Kutné Hoře

Ve čtvrtek 12.12.2019 vystoupila Zbyňka Šolcová společně se sopranistkou Karolínou Žmolíkovou, klavíristkou Kateřinou Fillovou, tubistou Markem Fillou a basbarytonistou, sólistou Národního divadla Danielem Klánským od 19:00 hod v koventu bývalého cisterciáckého kláštera v Kutné Hoře. Adventní koncert s názvem ELYSIUM pořádal Nadační fond Mikuláše Dačického z Heslova. Partnerm akce byla společnost PHILIP MORRIS ČR.Přímý přenos Adventního koncertu ČT z Lorety

V neděli 8.12.2019 proběhl od 17:30 na prvním programu České televize přímý přenos druhého Adventního koncertu vysílaného z pražské Lorety. V rámci koncertu vystoupila celá řada významných českých hudebníků. Zbyňka Šolcová zahrála v duu s flétnistkou Žofií Vokálkovou skladbu Johna Ruttera Preludium pro příčnou flétnu a harfu. Výtěžek benefičního koncertu byl věnován spolku Naděje, pobočka Zlín, který vznikl v roce 1990 s cílem dát šanci lidem s Alzheimerovou chorobou a jejich rodinám žít spolu v domácím prostředí. Koncert je možné sledovat ze záznamu na webu České televize.Andělské spojení harfy a zpěvu v Lednici

V sobotu 7.12.2019 vystoupila Zbyňka Šolcová se známou českou sopranistkou Karolínou Žmolíkovou od 14:00 v zámecké kapli zámku Lednice. Pro adventní čas si obě interpretky připravily program s názvem Andělské spojení harfy a zpěvu. Repertoár koncertu je sestaven z děl Vincenza Belliniho, zazněla i krásné Ave Maria Franze Schuberta nebo Francesca Cacciniho. Na programu nechyběly ani ty nejkrásnější české a světové koledy.

Romantické Vánoce v Úvalech

V pátek 6.12.2019 vystoupila Zbyňka Šolcová jako každý rok touto dobou s triem Musica dolce vita od 18:00 v Domě s pečovatelskou službou v Úvalech. Pro letošní rok si trio připravilo nový program "Romantické Vánoce", který citlivě reaguje na období adventu a blížící se sváteční čas. Koncert je sestaven výhradně ze skladeb evropských autorů, ke kterým patří například Georg Friedrich Händel, Jean-Baptiste Cardon, Claude Debussy a další. V závěrečném bloku zazněly známé evropské koledy.Sandokanova recesní trojka ve Vlašimi

Ve středu 4.12.2019 vystoupila Zbyňka Šolcová ve Vlašimi na vernisáži obrazů a křtu knihy "Sandokanova recesní trojka" malíře a spisovatele Stanislava Příhody. Akce se konala od 17:00 ve výstavním sále Podblanického ekocentra.Káva s párou a povídky Oty Pavla v Litoměřicích

V pondělí 2.12.2019 vystoupila Zbyňka Šolcová v Litoměřicích v komponovaném pořadu hudby a mluveného slova od 18:00 v kavárně "Káva s párou" se skladbami pro sólovou harfu a povídkami Oty Pavla, které čítl Karel Svoboda. V průběhu večera zazněly klasické skladby známých českých i světových autorů, hudba z filmů i skladby soudobých skladatelů. V podání Zbyňky Šolcové měli účastníci pořadu možnost slyšet i její vlastní sladbu Láska v dešti, vydanou na albu tria Musica dolce vita "Hudba královen".

Dopisy Olze v Chomutově

Ve středu 27.11.2019 vystoupila Zbyňka Šolcová se slovenským barytonistou Vladimírem Chmelo a známou divadelní i filmovou herečkou paní Evou Leinweberovou od 19:30 v sále Městského divadla v Chomutově v komponovaném vzpomínkovém pořadu Dopisy Olze. Ze stejnojmenné knihy Václava Havla, která je sbírkou dopisů psaných z komunistického vězení v době totality četla v průběhu večera vybrané pasáže paní Eva Leinweberová. Tento program se opakuje v různých částech naší republiky - viz program koncertů. Pestrá koláž mluveného slova a klasické hudby známých českých i světových autorů, ke kterým patří Georg Friedrich Händel, Domenico Scarlatti, Giuseppe Giordani, Michal Müller, Antonín Dvořák a Bedřich Smetana resp. Hanuš Trneček, je věnována 30. výročí Sametové revoluce.Dopisy Olze v Praze - Petrovicích

V úterý 19.11.2019 vystoupila Zbyňka Šolcová s mezzosopranistkou Evou Garajovou a známou divadelní i filmovou herečkou paní Evou Leinweberovou od 19:00 v sále farního centra Camino v Praze-Petrovicích v komponovaném vzpomínkovém pořadu Dopisy Olze. Koncert pořádá Městská část pod záštitou paní starostky Olgy Hromasové a senátora Pavla Fischera. Ze stejnojmenné knihy Václava Havla, která je sbírkou dopisů psaných z komunistického vězení v době totality četla v průběhu večera vybrané pasáže paní Eva Leinweberová. Program se opakuje v různých částech naší republiky - viz program koncertů. Pestrá koláž mluveného slova a klasické hudby známých českých i světových autorů, ke kterým patří Georg Friedrich Händel, Domenico Scarlatti, Giuseppe Giordani, Michal Müller, Antonín Dvořák a Bedřich Smetana resp. Hanuš Trneček, je věnována 30. výročí Sametové revoluce.Dopisy Olze ve Svitavách

Ve středu 13.11.2019 vystoupila Zbyňka Šolcová s mezzosopranistkou Evou Garajovou a známou divadelní i filmovou herečkou paní Evou Leinweberovou od 19:00 v sále Ottendorferova domu ve Svitavách v komponovaném vzpomínkovém pořadu Dopisy Olze. Ze stejnojmenné knihy Václava Havla, která je sbírkou dopisů psaných z komunistického vězení v době totality četla v průběhu večera vybrané pasážebude paní Eva Leinweberová. Program se opakuje v různých částech naší republiky - viz program koncertů. Pestrá koláž čtení a klasické hudby známých českých i světových autorů, ke kterým patří Georg Friedrich Händel, Domenico Scarlatti, Giuseppe Giordani, Michal Müller, Antonín Dvořák a Bedřich Smetana resp. Hanuš Trneček, je věnována 30. výročí Sametové revoluce.UDÁLOSTI LET 69 A 89 VE FOTOGRAFII - ZBRASLAV

V úterý 12.11.2019 vystoupila Zbyňka Šolcová od 18:00 s triem Musica dolce vita na vernisáži fotografií Pavla Váchy s názvem "Devítkové paralely - události let 69 a 89 ve fotografii", kterou pořádal Nadační fond Mikuláše Dačického z Heslova ve spolupráci s městskou částí Praha - Zbraslav v galerii Zbraslav. Výstava je věnována událostem pohřbu Jana Palacha a 30. výročí Sametové revoluce.Dopisy Olze ve Vysočanské radnici k 30. výročí Sametové revoluce

V pondělí 11.11.2019 vystoupila Zbyňka Šolcová s mezzosopranistkou Evou Garajovou a známou českou herečkou a dabérkou paní Valérií Zawadskou od 19:00 v obřadním sále Vysočanské radnice v Praze v komponovaném vzpomínkovém pořadu Dopisy Olze. Ze stejnojmenné knihy Václava Havla, která je sbírkou dopisů psaných z komunistického vězení v době totality, v průběhu večera četla vybrané pasáže paní Valérie Zawadská. Program se opakuje v různých částech naší republiky - viz program koncertů. Pestrá koláž čtení a klasické hudby známých českých i světových autorů, ke kterým patří Georg Friedrich Händel, Domenico Scarlatti, Giuseppe Giordani, Michal Müller, Antonín Dvořák a Bedřich Smetana resp. Hanuš Trneček, je věnována 30. výročí Sametové revoluce.AVE MARIA s Karolínou Žmolíkovou - Jáchymov

Ve středu 6.11.2019 vystoupila Zbyňka Šolcová se sopranistkou Karolínou Žmolíkovou s programem "AVE MARIA" v koncertním sále hotelu Curie. Program věčera byl sestaven ze známých skladeb světových autorů. V podání Zbyňky Šolcové vyslechli účastníci koncertu i její vlastní skladbu pro sólovou harfu "Sedm barev duhy".Na cestě domů... Heřmanův městec a Alena Tichá

V neděli 27.10.2019 vystoupila Zbyňka Šolcová v Heřmanově Městci od 17:00 v Rytířském sále zámku v duu se sopranistkou Alenou Tichou. Koncert s názvem "Na cestě domů ..." pořádala ke Dni republiky Církev československá husitská ve spolupráci s městem Heřmanův Městec a byl věnovaný klavíristce Markétě Výborné. Koncert tvořily skladby známých českých i světových autorů, ke kterým patří Antonín Dvořák, Bedřich Smetana, Bohuslav Martinů, Jan Ladiskav Dusík, Wolfgang Amadeus Mozart, Georg Friedrich Händel, Giacomo Puccini a další.Zbyňka Šolcová a Literární Františkovy Lázně 2019Zbyňka Šolcová se jako básnířka a harfistka zúčastnila 22. ročníku festivalu Literární Františkovy Lázně, který se konal v termínu 17-21.10.2019 na monoha místech Franiškových Lázní. Festivalu se již tradičně zúčastnila celá řada významných osobností, jejichž přítomnost byla zárukou dobré pohody, zajímavých setkání a příjemných kulturních zážitků. Zbyňka Šolcová si na páteční dopoledne 18.10.2019 připravila hodinu hudební výchovy s harfou v rámci festivalových workshopů umělci "učí" v 5. třídě Základní školy Franiškovy Lázně. Tentýž den odpoledně pak od 15:00 zazněla její hudba při autorském čtení "Together v hotelu Praha". Jako již tradičně byl součástí festivalu i letos Happeningový vlak literátů a hudebníků. Happeningu se v nádražní hale v sobotu 19.10.2019 od 8:50 mimo celé řady významných osobností účastnil i známý český spisovatel Michal Viewegh. Happeningový vlak jel z Chebu přes Františkovy Lázně do Hofu a zpět.

Galakoncert duchovní hudby - Vrbno pod Pradědem

V pátek 27.9.2019 vystoupila Zbyňka Šolcová od 18:00 s triem Musca dolce vita ve farním kostele Sv. Archanděla Michaela ve Vrbně pod Pradědem. V rámci benefičního koncertu se v úvodu představil Pěvecký sbor města Vrbna. Poté sbormistr předal slovo souboru Musica dolce vita, který vystoupil s programem Galakoncert duchovní hudby. Na závěr koncertu měli posluchači možnost slyšet několik skladeb ve společném provedení tria a pěveckého sboru. Jednalo se o známá díla Johana Sebastiana Bacha a Charlese Gounoda: Ave Maria, Cesara Francka - Panis Angelicus nebo Wolfganga Amadea Mozarta - Ave verum corpus.
Galakoncert duchovní hudby je jedním z mnoha programů, které nabízí soubor Musica dolce vita. Vznikl souběžně s velmi úspěšným programem „GALAKONCERT aneb 10 let s vámi“, který je sestaven z posluchačsky nejoblíbenějších skladeb, které soubor uvedl po dobu dnes již patnáctiletého působení. Galakoncert duchovní hudby je uzpůsoben k provádění v sakrálním prostředí a obsahuje známá díla světových autorů, jako jsou Johan Sebastian Bach, Antonio Vivaldi, Franz Schubert, Georg Fridrich Händel, Wolfgang Amadeus Mozart a další.

PROGRAM GALAKONCERTU DUCHOVNÍ HUDBY
Antonio VIVALDI (1678 – 1741): Árie z oratoria Juditha triumphans: Si fulgida per te“
Johann Sebastian BACH (1685 - 1750): Air
Johann Sebastian BACH (1685 - 1750): Badinerie ze svity h moll
Georg Fridrich HÄNDEL (1685 – 1759): Árie „Ómbra mai fu“ z opery Xerxes
Georg Fridrich HÄNDEL (1685 – 1759): Passacaglia pro sólovou harfu
Marin MARAIS (1656 – 1728): La folie espagne pro flétnu sólo
Wolfgang Amadeus MOZART (1756-1791): Ave Maria
Wolfgang Amadeus MOZART (1756-1791): Andante C dur pro flétnu a harfu
Jean Baptist CARDON (1760 – 1803): Sonáta f moll pro harfu
Franz SCHUBERT (1797 – 1828): Ave Maria
Charles GOUNOD (1818 – 1893): Ave Maria
Antonio VIVALDI (1678 – 1741): Árie z oratoria Juditha triumphans: „Armate face angibus“
Hudba v synagogách - Floß (SRN)

V neděli 8.9.2019 vystoupila Zbyňka Šolcová s triem Musca dolce vita v rámci 18. ročníku festivalu "Hudba v synagogách plzeňského regionu" od 17:00 v prostorách synagogy Floß v Německu. Hostem večera byl houslista a hudební skladatel Miroslav Vilímec, který v průběhu koncertu zahrál i svou vlastní skladbu Bachaniniana. Koncert tvořila směsice skladeb známých českých i světových autorů širokého období hudební historie od baroka až po současnost.Hudební festival "Veselská ozvěna 2019" v Zálší

V neděli 19.8.2019 vystoupila Zbyňka Šolcová v rámci 10. ročníku duchovní hudby Veselská ozvěna 2019 v kostele Navštívení Panny Marie v Zálší od 19:00 v duu s harfistkou Katarínou Ševčíkovou. Hudební festival Veselská ozvěna pořádá koncerty klasické hudby v církevních památkách a jeho cílem je zviditelnit a zatraktivnit jak duchovní hudbu, tak kostely a kostelíky, ve kterých se koncerty konají.Když můzy zpívají - Vlčí Hora

V sobotu 17.8.2019 vystoupila Zbyňka Šolcová v krásném prostoru kaple ve Vlčí Hoře od 19:00 se sopranistkou Janou Heryánovou-Ryklovou. Na programu koncertu byly uvedeny skladby známých českých i světových autorů jak pro sólovou harfu, tak pro soprán a harfu. V průběhu večera zazněla Smetanova Vltava v úpravě Hanuše Trnečka pro sólovou harfu, árie "Ó měsíčku" z Dvořákovy opery Rusalka, Schubertova nebo Mascagniho Ave Maria i skladby moderních autorů, ke kterým patří What a Wonderful World známá v podání Luise Amstronga, Once upon a time in the West Ennia Morriconeho nebo skladba The Rose skladatelky a interpretky Amandy McBroom. Jako host vystoupil světoznámý houslista Alexander Shonert

Duo Adamus - Šolcová v rakouském Schwazu

Ve středu 14.8.2019 vystoupila Zbyňka Šolcová s hobojistou Janem Adamusem v rámci festivalu Schwazer Sommerkonzerte 2019 od 20:00 před zaplněným sálem ambitu františkánského kláštera v rakouském Schwazu. V průběhu večera zazněly sladby známých českých i světových autorů, ke kterým patří Antonín Dvořák, Bedřich Smetana, Hanuš Trneček, Jan Ladiskav Dusík, Johan Sebastian Bach, Georg Friedrich Händel, Wolfgang Amadeus Mozart, Claude Debussy, Jean-Baptiste Cardon, Marcel Tournier, Leonardo Vinci nebo Robert Schumann.Festival Hudba z Ráje 2019 "Koncert tří blondýn" v Mladějově

V sobotu 13.7.2019 vystoupia Zbyňka Šolcová v rámci festivalu "Hudba z Ráje 2019" v kostele svatého Jiljí Mladějově v "Koncertu tří blondýn" se sopranistkami Karolínou Žmolíkovou a Barborou Veselkovou. V průběhu večera zazněly sladby známých domácích i světových autorů. V premieře byly představeny tři písně pro soprán a harfu, které na text "básní" Zbyňky Šolcové "Ruže s přáním", "Srpnová víla" a "Aqua viva" zhudebnil známý český skladatel Zdeněk Zahradník.Komponovaný pořad "Souznění" v Sýčině

V sobotu 29.6.2019 byl v kostele svatého Václava v Sýčině uveden od 18:00 hod. komponovaný pořad hudby a poezie "Souznění". V průběhu večera zazněly mimo jiné i skladby pro sólovou harfu komponované Zbyňkou Šolcovou doplněné básněmi z pera stejné autorky v citlivém přednesu známé české herečky, dabérky a malířky Jarmily Švehlové.Souznení v Sýčině Souznení v Sýčině Souznení v Sýčině

Kulturní kavárna "Železářství U Šulců" v Blatné

V pondělí 24.6.2019 se konal v kulturní kavárně "Železářství u Šulců" v Blatné od 19:00 sólový recitál Zbyňky Šolcové. V komorním prostředí zazněly v rámci téměř dvouhodinového programu kromě skladeb našich a světových autorů i vlastní sklaby komponované pro sólovou harfu. Posluchači tak měli jedinečnou příležitost si skladby vyslechnout v interpretaci jejich autorkou. K nejznámějším autorčiným skladbám patřila Láska v dešti vydaná na albu tria Musica dolce vita "Hudba královen". Velký potlesk však sklidila i druhá skladba Fantazie pro harfu "Sedm barev duhy".Kulturní kavárna Železářství U Šulců Kulturní kavárna Železářství U Šulců Kulturní kavárna Železářství U Šulců

Zbyňka Šolcová hostem Českého rozhlasu Plzeň

V úterý 18.6.2019 vystoupila Zbyňka Šolcová jako host pořadu Českého rozhlasu Plzeň "Neočekávaný dýchánek", který v divadle Alfa moderoval Petr Jančařík. Dalšími hosty večera byli zpěvák Vlasta Horváth, tanečník a choreograf Vlastimil Harapes, herec Václav Vydra, kardiolog prof. Petr Neužil a publicistka Marie Formáčková.

Notový záznam skladeb Notový záznam skladeb

30. výročí Sametové revoluce - Dopisy Olze v Březnici

V sobotu 8.6.2019 vystoupila Zbyňka Šolcová s flétnistkou Žofií Vokálkovou v prostorách galerie Ludvíka Kuby v bývalé jezuitské koleji v Březnici v pořadu Dopisy Olze. Ze stejnojmenné knihy Václava Havla, která je sbírkou dopisů psaných z komunistického vězení v době totality četla v průběhu večera paní Valerie Zawadská. Tento program se bude opakovat v různých částech naší republiky - viz program koncertů. Komponovaný pořad čtení a hudby známých českých autorů, ke kterým patří Vilém Blodek, František Benda, Jan Ladiskav Dusík, Sylvie Bodorová, Leopold Koželuh nebo Hanuš Trneček, je věnován 30. výročí sametové revoluce. V době konání pořadu byla otevřena výstava "Václav Havel - Politika a svědomí" zapůjčená z Ústavu pro studium totalitních režimů, ve které návštěvník našel na šestadvaceti panelech slavné i méně známé myšlenky z Havlových textů či veřejných projevů doplněné dobovými fotografiemi.Dopisy Olze v Březnici Dopisy Olze v Březnici Dopisy Olze v Březnici

Benefiční koncert "Kosmík na měsíc"

Ve čtvrtek 30.5.2019 vystoupila Zbyňka Šolcová od 18:00 ve velkém historickém sále Nuselské radnice v Praze v sólovém benefičním koncertě pro nadační fond AXON, jehožž výtežek byl věnován na podporu pacientů neurorehabilitační kliniky AXON. Jedná se o první ze tří koncertů projektu "Kosmík na měsíc", ve kterém se Zbyňka Šolcová představila jako tvář projektu v roli harfistky, skladatelky a básnířky.

Notový záznam skladeb Notový záznam skladeb Notový záznam skladebKoncert "POHLAZENÍ HUDBOU" v Lázních Mšené

Ve středu 15.5.2019 vystoupila Zbyňka Šolcová v sále lázeňského domu Dvorana v Lázních Mšené v sólovém koncertu "Pohlazení hudbou", který je sestaven v žánrově pestrém duchu nejen klasické hudby našich a světových autorů, ale i ze známých filmových a muzikálových melodií.Hudba a básně v Českém PEN klubu

Ve čtvrtek 11.4.2019 vystoupila Zbyňka Šolcová společně s básnířkou Alenkou Vávrovou a známou německou spisovatelkou a patronkou festivalu "Literární Franiškovy Lázně 2019" Sabine Dittrich od 17:00 v prostorách pražského Klementina v pořadu organizovaném Českým PEN klubem s návem "Františkovy Lázně literární a jiné". V rámci autorského čtení zazněly ukázky z knihy Potomci mlčení (Sabine Dittrich) i poezie Alenky Vávrové a Zbyňky Šolcové, která program obohatila i svými skladbami komponovanými pro sólovou harfu.Hudba a básně v Českém PEN klubu Hudba a básně v Českém PEN klubu Hudba a básně v Českém PEN klubu

Básně Zbyňky Šolcové zhudebněné skladatelem Zdeňkem Zahradníkem

Básně Zbyňky Šolcové inspirovaly hudebního skladatele Zdeňka Zahradníka k jejich zhudebnění. Notový záznam skladeb komponovaných pro soprán a harfu s texty básní "Ruže s přáním", "Srpnová víla" a "Aqua viva" věnoval osobně oběma interpretkám - Zbyňce Šolcové a sopranistce Karolíně Žmolíkové. Premiera se uskuteční na společném koncertě 13.7.2019 v Sobotce.

Notový záznam skladebLiterárně hudební pořad "Jarní píseň" v Kolovratech

Ve čtvrtek 21.3.2019 vystoupila Zbyňka Šolcová s flétnistou Vladimírem Petrem od 18:00 v sále knihovny infocentra v Kolovratech v literárně hudebním pořadu s názvem "Jarní píseň". V průběhu večera zazněly skladby našich i světových autorů pro flétnu a harfu citlivě prostřídané poezií Zbyňky Šolcové.Jarní píseň v Kolovratech Jarní píseň v Kolovratech Jarní píseň v Kolovratech

Rozhovor s triem Musica dolce vita v rádiu PROGLAS

V pátek 11.1.2019 vysílalo rádio PROGLAS od 16:55 v premiéře pořadu "Oktáva" rozhovor s členkami tria Musica dolce vita. Rozhovor, který moderovala Radka Rozkovcová byl zpestřen hudbou tria z dosud vydaných CD Hudba královen, Poetická zastavení, Adventní kalendář a Klenoty české hudby, si můžete poslechnout na webových stránkách pořadu. V průběhu vysílání zazněla i sólová skladba pro harfu "Láska v dešti", jejíž autorkou i interpretkou je Zbyňka Šolcová. V průběhu pořadu posluchači slyšeli i další skladby známých českých i světových autorů:

Pauline Viardot: La barque de l'amour
Lydia Liliuokalani: Aloha Oe
Leoš Janáček: Stálosť (Moravská lidová poezie v písních)
Clara Schumann: Mein Stern
Zbyňka Šolcová: "Láska v dešti"
Bohuslav Martinů Sen panny Marie
Georg Friedrich Händel: Aria "Aria "Lascia chio pianga""
Johann Pachelbel: Kánon
Wolfgang Amadeus Mozart: ""Komm liebe Zitther""Vánoční koncert s Rožmberskou kapelou

Ve čtvrtek 20.12.2018 vystoupila Zbyňka Šolcová s Rožmberskou kapelou na Vánočním koncertě na Nuselské radnici v Praze 4. Její členkou byla v letech 1992 až 2007. V průběhu koncertu zahrála kromě harfy i na středověký cimbál - santur, šajtholt a bicí nástroje. V první části konceru zazněla evropská renesanční hudba, ve druhé části pak evropské a české koledy.Vánoční koncert ČVUT v Betlémské kapli

Ve středu 19.12.2018 vystoupila Zbyňka Šolcová s mezzosopranistkou Evou Garajovou, flétnistkou Žofií Vokálkovou a Akademickým orchestrem ČVUT pod vedením dirigenta Jana Šrámka od 19:30 hod. v sále Betlémské kaple, kde se pod záštitou rektora doc. Vojtěcha Petráčka konal již tradiční Vánoční koncert ČVUT.
Na programu večera byly skladby známých českých i světových autorů:

Pavel Josef Vejvanovský - Sonata Natalis
Wolfgang Amadeus Mozart - Adagio C dur
Jean-Baptiste Cardon - Allegro a RondoBedřich Smetana - Vltava (úprava pro sólovou harfu Hanuš Trneček)
Petr Iljič Čajkovský - Louskáček
Georg Friedrich Händel - Ombra mai fü (Xerxes)
John Rutter - Suite Antique (Preludium, Aria, Chanson)
koledy

Poetické pásmo "City a pocity" s Jarmilou Švehlovou

Ve středu 12.12. vystoupila Zbyňka Šolcová od 13:30 v centru seniorů Harachovská v Praze 9 společně se známou českou herečkou a malířkou Jarmilou Švehlovou v autorském pásmu hudby a poezie Zbyňky Šolcové s názvem "City a pocity". V průběhu pořadu zazněly před zcela zaplněným sálem skladby komponované pro sólovou harfu i básně citlivě přednášené Jarmilou Švehlovou ze stejnojmenné sbírky "City a pocity".

Na kus řeči s Miroslavem Donutilem

V úterý 4.12.2015 vystoupila Zbyňka Šolcová společně s flétnistkou Žofií Vokálkovou jako hudební doprovod v oblíbeném pořadu populárního herce "Na kus řeči s Miroslavem Donutilem", který se jako vánoční speciál uskutečnil od 20:00 hod v sále kina v Brandýse nad Labem. Pořad moderoval Jiří Vaníček.
Benefiční koncert pro Sdružení přátel vodicích psů - Pardubice

Ve středu 17.10.2018 vystoupila Zbyňka Šolcová s triem Musica dolce vita od 19:00 ve Východočeském divadle v Pardubicích. Na programu první části benefičního večera uspořádeného pro "Sdružení přátel vodících psů" byl koncerní pořad "Klenoty české hudby". Po přestávce večer pokračoval komponovaným pásmem hudby českých i světových autorů a poezie Zbyňky Šolcové s názvem "Poetická podzimní rozjímání". Výtěžek byl věnován na převýchovu a výcvik vodících psů.Koncert v Lázních Bělohrad

Ve čtvrtek 27.9.2018 zahrála Zbyňka Šolcová v krásném prostředí kulturního sálu hotelu Grand v Lázních Bělohrad od 19:00 se sopranistkou Janou Heryánovou-Ryklovou a houslistou Františkem Lamačem. Jako hostitel vystoupil barytonista MUDr. Václav Šolc, kterého na klavír doprovodila jeho dcera. Na programu koncertu byly skladby známých českých i světových autorů jak pro sólovou harfu, tak pro soprán a harfu.Audience na zámku Kačina

Ve středu 29.8.2018 byla Zbyňka Šolcová společně s mezzosopranistkou Danielou Demuthovou od 19:00 na zámku Kačina hostem Talk show Kateřiny Daczické a Jany Veberové s názvem "Audience". V průběhu večera plného hudby i zajímavých rozhovorů zazněla mimo jiné z cyklu Bedřicha Smetany Má vlast skladba Vltava, kterou pro sólovou harfu upravil známý český harfenista, klavírista, dirigent a skladatel Hanuš Trneček nebo vlastní skladba pro sólovou harfu nazvaná "Milování v dešti". Z autorské poezie recitovala Jana Veberová i Daniela Demuthová. V průběhu večera se tak Zbyňka Šolcová představila jako skladatelka a básnířka.Hudba královen zazněla v Račím údolí u Javorníku

V úterý 3.7.2018 vystoupila Zbyňka Šolcová s flétnistkou Žofií Vokálkovou v sále Tančírny v Račím údolí v Javorníku - jedné z nejkrásnějších staveb v okolí Javorníku, která byla postavená v secesním stylu, patřila k vyhlášeným výletním místům obyvatel Javorníku i širokého okolí. Na programu festivalového večera Klášterních hudebních slavností byl koncert s názvem Hudba královen upravený pro harfu a flétnu. Program HUDBA KRÁLOVEN provází posluchače hudbou žen skladatelek počínaje královnou Annou Boleynovou, která svou skladbu "O Death rock me asleep" složila den před svou popravou. Podobný smutný osud potkal i císařskou a královskou princeznu, patnácté dítě Marie Terezie Marii Antoinettu, která se již ve 20 letech stala francouzskou královnou. Období romantismu v koncertním programu zastupuje Clara Schumann, cestování časem pokračuje do impresionismu prostřednictvím Cecile Chaminade. Třetí ženou skladatelkou s modrou krví je v koncertním programu Havajská královna Liliuokalani, která žila na přelomu 19. a 20. století. Do současnosti se pak dostaneme prostřednictvím dvou žen-skladatelek Sylvii Bodorovou a Zbyňkou Šolcovou, která v rámci koncertu zahrála vlastní skladbu "Láska v dešti". Většina skladeb pochází z archivů Universit v New Yorku a Princetonu, takže nebyly nikdy dříve v České republice interpretovány.

Program:
Anna Boleynová (1501 – 19.5.1536): O Death rock me asleep
Maria Teresia d'Agnesi Pinottini (17.10.1720 – 19.1.1795) : Allegro a menuet
Marianne Martinez (4.5.1744 – 13.12.1812): Allegro pro harfu
Maria Theresia von Paradise (15.5.1759 – 1.2.1824): Sicilliene
Marie Antoinetta (2.11.1755 – 16.10.1793): Petit Piece
Elisabetta de Gambarinni (7.9.1731 – 9.2.1765): Lover, Go and Calm Thy Sighs
Elisabeth Jacquet de la Guerre (17.3.1665 – 27.6.1729): Sonate d moll
Anne Louise Brillon de Jouy (13.12.1744 – 5.12.1824): Sonate
Clara Schumann (13.9.1819 – 20.5.1896): Mazurka a Toccata pro harfu
Liliuokalanni (2.9.1838 - 11.11.1917): Aloha oe
Sylvii Bodorovou (31.12.1954): Léthé
Zbyňka Šolcová (10.8.1967): Láska v dešti
Cecile Chaminade (8.8.1857 – 13.4.1944): Concertino

Křest almanachu českých básníků

V pátek 29.6.2018 se ve Slovenském domě v Praze v Soukenické ulici č. 3 uskutečnil křest dalšího Almanachu českých básníků, jehož editorem byl již tradičně český básník a spisovatel Vladimír Stibor. Ani letos v něm chybybí básně Zbyňky Šolcové. Po předchozích úspěšných ročnících Ptáci z podzemí (2013), Pastýři noci (2014), Rybáři odlivu (2015), Řezbáři stínů (2016), Řeka úsvitu (2017) ten letošním nese název "Noc plná žen". Stejně jako v loňském roce básně ze sborníku recitoval milý host Mirek Kovářík a jeho kolega Radek Bláha. Zbyňka Šolcová se na křtu objevila jak v roli básnířky, tak hudebnice. Účastníci setkání se kromě bohaté nadílky básní mohli zaposlouchat do skladeb pro sólovou harfu včetně jejího podání Vltavy z cyklu Bedřicha Smetany Má vlast, kterou pro sólovou harfu upravil známý český harfista, klavírista, dirigent a skladatel Hanuš Trneček.Musica dolce vita a Liana Sass

Ve čtvrtek 21.6.2018 vystoupila Zbyňka Šolcová s triem Musica dolce Vita v rámci XXIII. ročníku Dnů duchovní hudby od 19:00 v kostele Svatého Jakuba v Prachaticích v programu s názvem Galakoncert duchovní hudby. Jako host s triem vystoupila známá operní pěvkyně, sopranistka Liana Sass. Na programu večera byly skladby známých světových autorů:

Giulio Caccini - Ave Maria
Johan Sebastian Bach - Menuet a Badinerie ze svity h moll
Georg Friedrich Händel - Passacaglia pro sólovou harfu
Wolfgang Amadeus Mozart - Laudate Dominum
Wolfgang Amadeus Mozart - Andante C dur pro flétnu a harfu
Franz Anton Hoffmeister - Variace pro flétnu sólo na Mozartovo téma
Franz Schubert - Ave Maria
Jean-Baptiste_Cardon - Sonáta f moll pro harfu sólo
César Franck - Panis Angelicus
Charles Gounod - Ave Maria
Wolfgang Amadeus Mozart - Alleluia z Exultate JubilateMaličkosti z lásky aneb večer tří básníků

Ve čtvrtek 10.5.2018 vystoupila Zbyňka Šolcová jako básnířka a harfistka společně s iniciátorkou večera, držitelkou ceny Pražské imaginace, ceny Nadace Bohumila Hrabala a především básnířkou Alenkou Vávrovou a oblíbeným básníkem a spisovatelem Jiřím Žáčkem od 19:00 v divadle Karla Hackera v pořadu "Maličkosti z lásky aneb večer tří básníků". V průběhu večera zazněly verše všech tří autorů i autorské skladby Zbyňky Šolcové pro sólovou harfu. V rámci večera proběhl křest nejnovější básnické sbírky Jiřího Žáčka "Maličkosti z lásky" která dala celému večeru název. Návštěvníci pořadu si tak mohli knížku odnést i s autogramem autora.Vystoupení ve Španělském sále Pražského hradu

V úterý 17.4.2018 vystoupila Zbyňka Šolcová od 14:00 s triem Musica dolce vita ve Španělském sále Pražského hradu ku příležitosti vyhlášení vítěze soutěže "Historické město roku 2017", kterou pořádalo Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezka. Koncertní program byl sestaven z děl českých mistrů včetně skladby Vltava z cyklu Bedřicha Smetany Má vlast, kterou pro sólovou harfu upravil známý český harfenista, klavírista, dirigent a skladatel Hanuš Trneček. Setkání ve Španělském sále se konalo ku příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel.Koncert s Virtuosi di Praga v Emdenu

V sobotu 14.4.2018 vystoupila Zbyňka Šolcová s flétnistkou Žofií Vokálkovou jako sólistka orchestru Virtuosi di Praga řízeném dirigentem Oldřichem Vlčkem v sále Neues Theater v německém Emdenu. Na programu večera byl kromě dalších skladeb koncert C dur (K299) Wolfganga Amadea Mozarta pro flétnu, harfu a orchestr. Dílo bylo napsáno za třetího pobytu Wolfganga Amadea Mozarta v Paříži v roce 1778 a objednal si jej kníže de Guines pro sebe (jako flétnistu) a svou dceru-harfistku, kterou Mozart učil hudební kompozici. Bližší informace k historii vzniku skladby můžete najít na webu Virtuální národní fonotéky. Orchestr s oběma sólistkami zahrál před více než 300 posluchači téměř vyprodaného sálu divadla. Za svůj výkon byli učinkující na závěr koncertu odměněni potleskem ve stoje a ohlas koncertu se promítl i v pozitivní kritice uveřejněné v místních novinách Emder Zeitung. Překlad článku si můžete přečíst zde.

Sál divadla v Emdenu

Zbyňka Šolcová a Žofie Vokálková Dirigent Oldřich Vlček Emdener Zeitung

Zbyňka Šolcová a Alice Šnirychová-Dvořáková "City a pocity"

Ve čtvrtek 15.3.2018 vystoupila Zbyňka Šolcová od 14:00 v klubu Rosa v Praze 8 v pásmu hudby a poezie "City a pocity". Ze stejnojmenné sbírky básní recitovala známá česká herečka Alice Šnirychová-Dvořáková. V pořadu zazněly skladby pro harfu komponované Zbyňkou Šolcovou i skladby známých českých i světových autorů.Zbyňka Šolcová hostem Jany Rychterové v Klubu Rádia Junior

V úterý 6.3.2018 byla Zbyňka Šolcová hostem moderátorky a zpěvačky Jany Rychterové v dětském pořadu Klub Rádia Junior. V živém vysílání zazněly v jejím podání skladby pro harfu, Zbyňka vyprávěla o svých hudebních začátcích, vztahu k harfě a v přímých vstupech odpovídala na telefonické i mailové dotazy dětských posluchačů.

Mezinárodní harfová soutěž prof. Karla Patrase

Od pátku 17.11. do neděle 19.11. zasedala Zbyňka Šolcová jako porotkyně druhého ročníku mezinárodní harfové soutěže prof. Karla Patrase jejímž cílem byla propagace a popularizace hry na harfu, podpora vzájemného setkávání a srovnávání hráčských dovedností mladých harfistů. Soutěž byla jednokolová, určená studentům všech stupňů uměleckých škol do 26 let a konala se pod záštitou Ing. Mgr. Ireny Ropkové, radní Magistrátu hlavního města Prahy pro oblast školství a sociální politiky, Mgr. Ondřeje Koláře, Starosty městské části Praha 6 se souhlasem paní Dagmar Patrasové. Pořadatelem soutěže, které se ve všech věkových kategoriích účastnilo přes 80 soutěžících, byla ZUŠ Jana Hanuše v Praze 6.Zbyňka Šolcová a Literární Františkovy Lázně 2017

Zbyňka Šolcová se jako básnířka a harfistka zúčastnila 20. ročníku festivalu Literární Františkovy Lázně, který se konal v termínu 3-12.11.2017 na monoha místech Franiškových Lázní a byl zakončen Happeningovým vlakem literátů a hudebníků, který jel pod záštitou německé spisovatelky Sabine Dittrich. Zbyňka Šolcová vystoupila v rámci autorského čtení "Reza Together" dne 4.11.2017 od 19:00 v hotelu Reza, dále při slavnostním zakončení festivalu ve společenském sále INGO Casino 10.11.2018 od 19:00 v pořadu „Kdo zpívá, dvakrát se modlí" a v rámci Happeningového vlaku, který vyjížděl z Františkových Lázní 11.11.2017. Účast na festivalu již tradičně přislíbila celá řada významných osobností, jejichž přítomnost byla zárukou dobré pohody, zajímavých setkání a příjemných kulturních zážitků.Zbyňka Šolcová hostem Jiřího Wericha Petráška

Ve čtvrtek 28.9.2017 přijala Zbyňka Šolcová pozvání pana Jiřího Wericha Petráška do pořadu "Noční Mikrofórum", který je již tradičním programem Českého rozhlasu Dvojka a který si můžete ze záznamu poslechnout v archivu ČRo Dvojka. V rámci příjemného rozhovoru, který oživolaly sólové skladby pro harfu, se otázky točily nejen kolem hry na tento královský nástroj a všeho kolem koncertování, ale i komponování vlastních skladeb, skládání básní, fotografování nebo spojení výchovy dětí a jejich uměleckého zaměření s takto náročným povoláním. Z průběhu rozhovoru jsme pro vás připravili malou fotogalerii.Křest almanachu českých básníků Řeka úsvitu

Ve čtvrtek 29.6.2017 se ve Slovenském domě v Praze uskutečnil další z řady křtů Almanachu českých básníků. Po předchozích úspěšných ročnících Ptáci z podzemí (2013), Pastýři noci (2014), Rybáři odlivu (2015) a Řezbáři stínů (2016) ten letošní nesl název Řeka úsvitu. Stejně jako v loňském roce básně ze sborníku recitoval se svým kolegou milý host Mirek Kovařík. Zbyňka Šolcová se na křtu objevila jak v roli básnířky, tak hudebnice, která sólovou hrou na harfu křest Almanachu provázela ...Koncert k poctě slavného architekta Kryštofa Dietzenhofera

V neděli 28.5.2017 odehrála Zbyňka Šolcová s triem Musica dolce vita od 16:00 hod. v kapli Nejsvětější trojice v Teplé u Mariánských Lázní koncert k poctě slavného stavitele a architekta vrcholného baroka Kryštofa Dietzenhofera (1655 až 1722), který se podílel na stavbě a úpravách špitální kaple Nejsvětější trojice místního premonstrátského kláštera. V programu zazněly skladby světových autorů, ke kterým patří Antonio Vivaldi, Johan Sebastian Bach, Georg Philipp Telemann, Georg Friedrich Händel, Marin Marais, Wolfgang Amadeus Mozart, Giovanni Paisiello nebo Jean-Baptiste Cardon.


Nový hudebně poetický pořad "Kontrasty poezie a hudby"

Ve středu 29.3.2017 se uskutečnila v divadle Karla Hackera v Praze 8 - Kobylisy premiéra nového hudebně poetického pořadu "Kontrasty poezie a hudby", který je postaven na setkání dvou básníků a hudebníků. Zbyňka Šolcová a významný český fagostista Lumír Vaněk se s diváky v komorním prostředí podělili o své nálady a pocity, které ukryli do veršů svých básní i tónů hudby. Lumír Vaněk zahrál skladby současných autorů, Zbyňka Šolcová v pořadu představila vlastní skladby, které komponuje pro harfu. V závěru večera zazněla její nejnovější skladba, kterou ku příležitosti premiery pořadu složila pro fagot a harfu.Tóny harfy a "genius loci" Strahovského kláštera

Na přelomu dubna a května 2017 odehrála Zbyňka Šolcová celkem 10 koncertů v překrásných prostorách knihovny Strahovského kláštera v Praze. Podobná vystoupení jsou u organizátorů velmi oblíbená a skloubením libozvučných tónů harfy s historickými prostorami hradů, zámků a klášterů dotvářejí a podtrhují "genius loci" těchto míst.Nový pořad hudby a poezie Zbyňky Šolcové "Souznění"

Nově připravený program s názvem "Souznění" je pásmem poezie provázené skladbami pro harfu, obojí od autorky Zbyňky Šolcové. Verše čte významná česká herecká osobnost, paní Jarmila Švehlová. Program vznikl na základě dlouholetého přátelství obou protagonistek, které spojuje láska k poezii a hudbě i společný zájem nabídnout divákům příjemnou, klidnou a něžnou atmosféru vytvořenou spojením milostné poezie a tónů harfy. Pořad byl úspěšně premiérován v roce 2014.Nový pořad tria Musica dolce vita "Mozartovo tajemství"

Nejen 260. výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta, ale i nález společné skladby Mozarta a  Salieriho inspirovalo trio Musica dolce vita k vytvoření „mozartovského“ programu. Samozřejmě, jak je pro toto trio typické, nalezlo formu netradičního úhlu pohledu. V programu zazní díla členů rodiny – otce Leopolda, samotného Wolfganga, ale i jeho syna Franze Xavera. Dále pro porovnání skladatelské virtuozity program přináší písně Mozarta, ale i vokální skladbu La Cifra z dílny Antonia Salieriho. Program je zpestřen skladbami dvou žen, Mariny Martinez, která okouzlila Mozarta klavírní virtuozitou a Marie Terezie von Paradise, která byla žačkou Salieriho. Posluchače zaujmou nejen perličky z doby genia, ale odnese si z koncertu i recept na nejoblíbenější mozartův dezert vytvořený a dodnes podávaný Salcburku.Vernisáž fotografií Zbyňky Šolcové v Táboře

Ve středu 13.7.2016 se v prostorách Galerie hotelu Žižkovy lázně v Táboře konala od 18:30 vernisáž výstavy fotografií Zbyňky Šolcové s názvem "Objektivem srdce". Na vernisáži se Zbyňka Šolcová představila nejen jako fotografka, ale i jako skladatelka a intepretka v jedné osobě. V průběhu večera zahrála některé ze svých skladeb složených pro harfu.Vernisáž fotografií Zbyňky Šolcové v Praze

Ve středu 13.1.2016 se v prostorách Galerie úřadu Prahy 7 konala od 17:30 vernisáž druhé výstavy fotografií Zbyňky Šolcové s názvem "Objektivem srdce". V úvodu zazněly v podání autorky skladby komponované pro harfu a její básně přednesla známá herečka, recitátorka a malířka Jarmila Švehlová.Vernisáž fotografií Zbyňky Šolcové v Úvalech

V pátek 21.11.2014 se konala v galerii Městského domu dětí a mládeže v Úvalech vernisáž první výstavy fotografií Zbyňky Šolcové s názvem "Objektivem srdce". Hlavním mottem výstavy jsou momenty vyjadřující náladu nebo rozpoložení ... Vedle komponování hudby a skládání básní se třetím "rozměrem" Zbyňky Šolcové stává fotografie, která stejně jako její hudba a poezie citlivě zachycuje obrazy světa kolem nás.
Rozhovor k výstavě publikovaný v Životě úval 11/2014 si můžete v tomto měsíčníku přečíst na straně 11.Z vernisáže výstavy jsme pro vás připravili malou fotogalerii.

Aktuální fotografickou tvorbu Zbyňky Šolcové můžete sledovat na Facebooku.Sólový koncert Zbyňky Šolcové v Salzburgu

V neděli 18.5.2014 zahrála Zbyňka Šolcová sólově v rakouském Salzburgu v rámci koncertního cyklu FRAUENSTIMMEN 2014. Letošní zahajovací koncert tohoto cyklu pořádaný rakouskou společností Maria-Anna-Mozart-Gesellschaft Salzburg se konal od 19:30 v prostorách Domchorsaal nedaleko známé katedrály svatého Ruperta a Virgila Pro první část koncertu zvolila Zbyňka Šolcová skladby zahraničních autorů George Friedricha Händela, Johana Sebastiana Bacha, Marianne von Martinez, Marie Theresie von Paradise a Clary Schumann. Po krátké přestávce zazněly ve druhé části koncertu skladby českých autorů Jana Ladiskava Dusík, Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany. V závěru koncertu uvedla Zbyňka Šolcová na žádost pořadatelů i čtyři vlastní skladby "Milování v dešti", Memory, Crazy dance a Harlekýn na římse, neboť společnost Maria-Anna-Mozart-Gesellschaft Salzburg se zaměřuje na hudbu žen - skladatelek.
Koncert probíhal ve velmi příjemné atmosféře a posluchači oceňovali skladby upřímným potleskem. Velký úspěch mělo uvedení skladby "Fantazie na symfonickou báseň Vltava" Bedřicha Smetany v transkripci Hanuše Trnečka.Premiera koncertního pořadu "Písně beze slov"

V neděli 26.1.2014 se uskutečnila od 17:00 v muzeu J.A.Komenského v Uherském Brodě ku příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holokaustu PREMIÉRA nového koncertního programu "Písně beze slov"
Program "Písně beze slov" přináší velmi působivou koláž složenou ze skladeb hudebních skladatelů židovského původu a dále děl slavných skladatelů psaných na hebrejské motivy ( Sefardské písně, Giuseppe Verdi, Felix Mendelssohn Bartholdy, Fanny Mendelssohn Hensel, Ernest Bloch, Elias Parish-Alvars, Maurice Ravel, Yen Barabas, Pauline Viardot, Paul Ben-Haim, Leo Delibes). Název programu je odvozen od skladby izraelského skladatele Paula Ben-Haima, která je typickou ukázkou nádherné židovské melodiky a charakteristické harmonie.
Mottem celého programu je báseň Zbyňky Šolcové "Co bych chtěla"Premiera koncertního pořadu "Čtvero ročních dob"

V sobotu 23.11.2013 se uskutečnila od 15:00 v pražském Atriu PREMIÉRA zcela nového koncertního programu tria Musica dolce vita s názvem "ČTVERO ROČNÍCH DOB"

Vystoupení v Nočním mikroforu moderovaném Jaroslavem Svěceným

V pondělí 11.11.2013 vystoupila Zbyňka Šolcová společně s mezosopranitkou Danielou Demuthovou v živém vysílání v Českém rozhlase Dvojka jako host pořadu Noční mikroforum moderovaném známým českým houslistou Jaroslavem Svěceným. Téměř 90 minut příjemného povídání o koncertování, básničkách, fotografování, komponování vlastních skladeb, ale i plném zajímavých informací o tak poetickém hudebním nástroji, jakým je harfa, si můžete poslechnou ze záznamu v archivu ČRo Dvojka,
nebo stáhnout pro poslech ve formátu MP3 (kliknout na MP3 pravým tlačítkem myši a "Uložit odkaz jako ...)Vystoupení v České televizi - "Tečka páteční noci"

V pátek 4.10.2013 vystoupila Zbyňka Šolcová s flétnistkou Žofií Vokálkovou živě od 22:45
v pořadu "Tečka páteční noci", na který se můžete podívat v archivu ČT Art

Rozhovor se Zbyňkou Šolcovou - "Mám ráda pestrost a změny"

Dne 6.3.2013 vyšel v nezávislém internetovém magazinu Kultura21 rozhovor
se Zbyňkou Šolcovou pod titulkem: "Mám ráda pestrost a změny"Křest CD - "Hudba královen" v Betlémské kapli

Ve Čtvrtek 24.1.2013 se konal v Betlémské kapli v Praze křest nového CD "Hudba královen",
které je originální projektem tria Musica dolce vita a mapuje tvorbu žen - skladatelek od nejstaršího období reprezentovaného svatou Hildegardou von Bingen přes romantismus a impresionismus až po současnost zastoupenou autorkami Sylvii Bodorovou a Zbyňkou Šolcovou. Ta na křtu zahrála kromě vlastní skladby z nového CD pro sólovou harfu "Láska v dešti" i další skladbu pro housle a harfu s názvem "Snění". Tu autorka věnovala známému českému houslistovi Jaroslavu Svěcenému, se kterým si ji v rámci slavnostního večera i zahrála. Kmotrem nového CD byl spolu s Jaroslavem Svěceným herec Jan Přeučil. Ze křtu CD jsme pro vás připravili malou fotogalerii.
Skladby z nového CD "Hudba královen" si můžete poslechnout v sekci "Ukázky".
Foto: Jan Mudra

Webmaster © Baťa